Board of Directors

Chair

Marlene Gafrick
MetroNational
First Vice Chair

Bill Odle
TBG
Second Vice Chair

Ashley Grigsby
Transwestern
Finance Chair

Derrick Mitchell
Holland & Knight LLP

Jeffrey Abel, Abel Design Group

Muhammad Ali, Gauge Engineering

Evans Attwell, Frost Bank

Chris Bilton, Chevron

Paul Charles, Neighborhood Recovery Community Development Corp.

Truman Edminster, EHRA Engineering

Kathy Elek, Houston Airport System

Scott Ellis, Foley Gardere

David Feldman, Feldman & Feldman, P.C.

Russ Frank, Metropolitan Transit Authority

Patricia Frayre, Frayre Engineering & Consulting

Edwin Friedrichs, Walter P Moore

Jason Fuller, Southeast Texas, Regional Director – Office of U.S. Senator Ted Cruz

Steve Hefner, Camden

Cooke Kelsey, Parker & Sanchez PLLC

Harry Masterson, Concourse Companies, LLC, Past Chair – Scenic Houston

Roksan Okan-Vick, Houston First Corporation

Chris O’Neill, Hines

David Ott, Hanover Company

Eric Potts, Freese & Nichols

Julie Peak, Masterson Advisors LLC

Richard Rivas, Allied Orion Group

Vanessa J. Sampson, Fourth Ward Redevelopment Authority

Roger Soto, HOK

Ann Taylor, Midway

Mike Wheeler, Streetwise Retail Advisors

Tim Williamson, Cadence Bank

Board Members Emeritus

Jonathan Day, Hunton Andrews Kurth LLLP

Mary Lou Henry, Vernon G. Henry & Associates

Mavis Kelsey, Kelsey Commercial Real Estate Services

Allan Port

Carroll Shaddock

Max Watson

Advisory Board

Vernon Caldera, Texas Children’s Hospital

Richard Everett, Richard Everett Interests

Cece Fowler

Lisa Helfman, H-E-B

Dr. Carol Lewis, Texas Southern University

Margaret Lloyd, Scenic Texas

Margaret Menger

Miki Milovanovic

Amar Mohite, Harris County — Office of Commissioner Rodney Ellis

Dan Moody, Jr., Moody Rambin Interests

Joe Nelson, III

Christopher Pappas, Kane Russell Coleman & Logan PC

Bob Randolph

Candyce Rylander

Louis Sklar

Gary Trietsch, Harris County Toll Road Authority

John Walsh, Jr.

Eoles B. Whitaker II, Eusorone Energy Partners, LLC

Past Chairs

2018 – 2019 : Derrick Mitchell

2017: Paul Chapman 

2015 – 2016: Harry Masterson

2011 – 2014: Claudia Williamson

2009 – 2010: Jeff E. Ross

2007 – 2008: Olga L. Moya

2005 – 2006: Jonathan Day

2003 – 2004: Kay B. Crooker